Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Dolna Austria

Górna Austria

Karyntia

Styria

Tyrol

Imponujące doliny, ośnieżone łańcuchy górskie i wspaniały alpejski klimat.

Informacje ogólne

Terra montium – czyli „górska ziemia” nie bez powodu było określeniem używanym już w średniowieczu przez podróżników i wędrowców. Kraina zwana Tyrolem kojarzona jest za sprawą imponujących dolin, lodowców i ośnieżonych łańcuchów górskich, wśród których można usłyszeć muzykę z charakterystycznym zaśpiewem zwanym jodłowaniem, wydobywającą się z malowniczo położonych, bogato dekorowanych domów, zbudowanych z kamieni i drewna. W tej niezwykłej krainie przez wieki kształtował się specyficzny dialekt i odmienna kultura, zrodziło się także poczucie wyjątkowości i patriotyzmu.

Tyrol położony jest w zachodniej części Austrii, graniczy ze Szwajcarią i Niemcami oraz leży w pasie Alp Wschodnich wśród dolin Górnego Innu, górnej Drawy i górnej Adygi. Najważniejsze łańcuchy górskie w tym regionie to Alpy Kitzbuhelskie, Dolomity Lienzkie, Wysokie Taury, Alpy Oetztalskie, Stubajskie i Zillertalskie. Malowniczych szczytów i pasm górskich jest o wiele więcej, przez co turyści przyjeżdżający do Tyrolu na urlop mają do wyboru szeroki wachlarz miejsc, w których mogą znaleźć wymarzony odpoczynek. Najwyższym szczytem regionu jest Ortler liczący 3905 m n.p.m., a w najwyższych partiach gór znajdują się lodowce pokryte wiecznym śniegiem będącym powodem tak wielkiej popularności. Niezwykły krajobraz dopełniają cudowne doliny górskie, ze wspaniałą atrakcją turystyczną jaką jest Dolina Otz z najwyższym w Tyrolu wodospadem Stuibenfall znajdującym się koło miejscowości Umhausen.

Dzisiejszy dialekt tyrolski wywodzi się z dawnego języka plemion germańskich, które w V-VIII w. zasiedliły opuszczone przez Rzymian tereny dawnej prowincji Rhaetia. Ważnym źródłem dochodów Tyrolu było wydobycie szlachetnych kruszców takich jak srebro i złoto. Pozostało po tym okresie mnóstwo kopalni i sztolni, które do dzisiaj mogą zwiedzać turyści przybywający do tego pięknego regionu. Hrabiowie Tyrolu w ciągu kilku stuleci mieszali się z rodami europejskimi, czego konsekwencją było trafienie krainy pod władanie Habsburgów. Szczególny rozwój przypadł na wiek XV. Tyrol był dogodnie położony, stosunki z Bawarią układały się pomyślnie, a do czasów napoleońskich prowincji nie dosięgały poważniejsze konflikty zbrojne. Dopiero Francuzi przekazali te ziemie sojuszniczej Bawarii. Po licznych lokalnych buntach przeciwko okupantowi, w Tyrolu zawrzało i jednoczesne wzmocnienie pozycji Habsburgów pozwoliło im odzyskać górską krainę. O regionie zrobiło się jeszcze raz głośno, kiedy po I wojnie światowej Tyrol przypadł Włochom, a przepisy dotyczące przynależności państwowej sankcjonowano jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Region stał się dwujęzyczny i dwukulturowy, dopiero wejście Włoch i Austrii do Unii Europejskiej doprowadziło do zaniechania dążeń zjednoczeniowych.

W licznych dolinach oddzielających poszczególne łańcuchy górskie już od zamierzchłych czasów kształtowało się osadnictwo. Z pradawnych osad wyrosły najważniejsze miasta jak Innsbruck, Worgl, Schwaz, Kufstein, Landeck czy Hall in Tirol. W pięknych alpejskich dolinach malowniczo położone są ośrodki wypoczynkowo-sportowe, do których zjeżdżają turyści poszukujący aktywnego wypoczynku. To właśnie alpejskie pasma są celem letnich wypraw, natomiast zimą pojawiają się tam miłośnicy białego szaleństwa. Tyrolskie kurorty uchodzą za jedne z najlepszych w Europie dzięki idealnym warunkom śniegowym, znakomicie przygotowanym trasom i przede wszystkim malowniczemu położeniu. Ośrodki wypoczynkowe oferują możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych, głównie narciarstwa zjazdowego i biegowego, snowboardu oraz turystyki pieszej. Niektóre górskie drogi wijące się pośród fascynującej scenerii mają status tras widokowych i sam przejazd nimi budzi wiele emocji. Turystom preferującym wypoczynek bierny wiele satysfakcji sprawi świeże, alpejskie powietrze oraz niezapomniane widoki na doliny rzek wkomponowane w majestatyczne góry. Najważniejsza i najpiękniejsza jest dolina rzeki Inn, będąca jednocześnie głównym szlakiem komunikacyjnym ze wschodu na zachód.

Stolicą malowniczego Tyrolu jest Innsbruck – ważne centrum sportów zimowych, kultury i biznesu. Turyści przybywający po raz pierwszy do tego niezwykłego miasta stają w osłupieniu, gdy widzą zabytkowe, średniowieczne centrum otoczone imponującymi górskimi szczytami. Na północy miasta majestatycznie wznosi się łańcuch Karwendel, a na południu jego granicy pilnują bliźniacze masywy Patscherkofel i Nockspitze. Pierwotną osadę założyli Rzymianie, a rozwinęły germańskie plemiona, nazywając jednocześnie Ynnsprugg – czyli „most na rzece Inn”. Prowincja szybko rozbudowała się, gdy Tyrol w XIV w. trafił w ręce Habsburgów z zamiłowaniem przyjeżdżających w te strony na polowania. W mieście powstał pełen przepychu dwór oraz inne imponujące budowle. Najczarniejsze chwile wiążą się z czasami napoleońskimi, kiedy miasto czterokrotnie przechodziło z rąk francuskich do bawarskich. Dawne czasy świetności powróciły dopiero w 1815 r., kiedy do władzy wrócili z powrotem Habsburgowie. Innsbruck stał się sławny dzięki organizacji igrzysk olimpijskich w 1964 i 1976 roku. Miasto nie utraciło tej sławy do dziś, gdyż chętnie odwiedzane jest przez tłumy turystów i przede wszystkim odbywa w nim się Turniej Czterech skoczni przykuwający uwagę mediów z całego świata. W obszarze niewielkiej starówki – Alstadt – znajdują się wszystkie istotne zabytki ze Złotym Dachem ozdobionym freskami i płaskorzeźbami na czele. Starówkę można podziwiać z wieży miejskiej Stadtturm, natomiast trasa klasycznego spaceru po mieście zaczyna się od Łuku Tryumfalnego. Spacerując po starówce koniecznie trzeba zobaczyć imponujący rozmiarami Pałac Cesarski, Kościół Dworski z ciekawymi rzeźbami przedstawiającymi historyczne postaci naturalnej wielkości oraz renesansowy Zamek Ambras będący najcenniejszym zabytkiem Tyrolu. Wspaniałe wnętrza prezentuje Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej szczycące się także niepowtarzalną kolekcją malarstwa i rzeźby. Swym późnobarokowym wystrojem zachwyca Katedra św. Jakuba, a zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć w XV-wiecznym parku dworskim ożywającym za sprawą letnich koncertów. Ciekawostki turystyczne, które z pewnością warto uwiecznić na fotografii to kolumna św. Anny czy fontanna Rudolfa, chociaż dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się skocznia narciarska Bergisel – obiekt symbolizujący współczesny Innsbruck. Miasto oprócz wspaniałych zabytków jest ważnym kurortem z ekskluzywnymi hotelami i perfekcyjnie zorganizowanym zapleczem turystycznym spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających turystów.

Najpopularniejsze regiony narciarskie:

Arlberg – pośród wspaniałych nartostrad i malowniczych gór leżą prawdziwe perły górskie: St. Anton, St. Christoph, Lech i Zuers – kurorty znane z pięknych zboczy idealnie nadających się do uprawiania sportów zimowych. Trasy narciarskie położone są na dużej wysokości, przez co najlepsze warunki narciarsko-snowboardowe panują zawsze od grudnia do początku maja, gdyż stoki nieustannie pokrywa puszysty śnieg. Różnorodność tras sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a początkujący narciarze będą mogli skorzystać z licznych szkółek narciarskich. Arlberg należy do jednych z najbardziej ekskluzywnych terenów narciarskich w Austrii, w którego okolicach obowiązuje jeden skipass. St. Anton, St. Christoph i Stuben pozbawione są narciarskiego połączenia z ośrodkami Lech i Zürs, ale kursują pomiędzy nimi skibusy. Główne stoki zjazdowe dla narciarzy położone są na Galzig i Gampen, natomiast miłośnicy snowboardu mają do dyspozycji liczne tereny poza trasami i snowparki. Dużą wygodę szalejącym na stokach zapewniają gondole i wyciągi krzesełkowe niwelujące wszelkie kolejki na stokach. Dla narciarzy biegowych przygotowano kilkadziesiąt kilometrów tras, z których większość znajduje się w okolicach St. Anton. Wszystkie kurorty mają wspaniałą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, w niektórych restauracjach można spróbować wybornych, tyrolskich potraw, a liczne imprezy i dyskoteki do białego rana sprawią, że z pewnością nie będzie czasu na nudę. W St. Anton, St. Christoph i Stuben łącznie oznakowanych tras narciarskich jest ponad 100 km o różnych stopniach trudności. Obsługiwane są przez system nowoczesnych wyciągów orczykowych i krzesełkowych, a także gondole i kolejki liniowe. Popularnością cieszy się nowoczesna kolejka Kandaha, która w kilka minut dociera do Gampen. Na całym terenie można za sprawą jednego karnetu korzystać z wielu wyciągów i kilkuset kilometrów tras (razem z Lech i Zurs), a także darmowych skibusow kursujących między wszystkimi terenami narciarskimi.

Dolina Otztal – najpiękniejsze i najbardziej urozmaicone tereny Tyrolu, gdzie największe wrażenie na narciarzach robią odbijające się w słońcu lodowce. Stolicą regionu jest Solden położone u podnóża dwóch lodowców Rettenbach i Tieffenbach, natomiast największym skupiskiem luksusowych hoteli z doskonałą infrastrukturą turystyczną jest Hochsolden leżące na wysokości 2000 m n.p.m. Można tam dojechać wspaniałą trasą widokową lub kolejką liniową. W Otztal znajdują się setki kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, sezon trwa od listopada do maja, a dwa lodowce przyciągają amatorów białego szaleństwa z całego świata. Malownicze widoki podkreśla ok. 90 okolicznych trzytysięcznych szczytów, a doskonałe warunki panujące na lodowcach zapewniają jazdę na nartach i snowboardzie także w lecie. Niewątpliwą atrakcją i jednocześnie ułatwieniem jest kursująca między lodowcami ekspresowa kolejka Golden Gate to Glacier. Najważniejszymi okolicznymi kurortami położonymi w tej niezwykłej okolicy są: Otz, Vent, Solden, Hochsolden, Obergurgl, Sautens, Langenfeld i Huben. Na nartach można pojeździć w Otz i Hochotz, gdzie trasy o różnym stopniu trudności przygotowane są na długości kilkudziesięciu kilometrów i działają tam nowoczesne orczyki, wyciągi i gondole. Największą popularnością wśród narciarzy cieszą się znane na całym świecie kurorty Solden i Hochsolden, w których można szusować po trasach zwanych BIG 3, czyli po trzytysięcznikach Schwarze Schneider, Tiefenbachkogl i Gaislachkogl. Turyści przebywający w okolicy do wyboru mają łącznie wiele kilometrów zróżnicowanych tras z wieloma wyciągami i kolejkami gondolowymi na lodowcach. Wszystkie tereny poniżej 2200 m n.p.m. są sztucznie ośnieżane, więc śniegu w sezonie nigdy nie zabraknie, a dla pasjonatów narciarstwa pod wyciągami przygotowano kilkaset miejsc parkingowych. Fani narciarstwa biegowego będą mogli tracić kalorie na ponad 100 kilometrach tras biegowych (najlepszą bazą wypadową dla tej dyscypliny jest Umhausen), natomiast największym terenem snowboardowym w Austrii jest Funpark Brunnenkopf z licznymi atrakcjami i stopniami trudności przeznaczonymi wyłącznie dla freestyle'u. W kurorcie Solden zabawy nocne do białego rana są codziennością, wiele doskonałych restauracji działa nawet pod gołym niebem, a okolicę i niezwykłą panoramę Alp można podziwiać z platformy widokowej Glaiskogl. Wszędzie działają oświetlane tory saneczkowe, można pograć w kręgle na lodzie lub popływać w termalnym parku wodnym Aqua Dome. W Solden można także uprawiać łyżwiarstwo, paralotniarstwo, a jeżeli ktoś ma dosyć śniegu może pograć w tenisa, skorzystać z sauny czy solarium oraz zaprosić rodzinę na wspaniały kulig. Oferta hotelowa, turystyczna i gastronomiczna jest we wszystkich kurortach na najwyższym poziomie. Do woli można zajadać tyrolskie smakołyki w popularnych „almach” z lokalnym jedzeniem i korzystać z darmowych skibusów, które rozwiozą wypoczętych narciarzy na niemalże wszystkie trasy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dolina Alpbachtal – główne kurorty położone w tej niezwykle malowniczej okolicy to: Alpbach, Reith, Rattenberg, Brixleg oraz należące do Seenland: Kramsach, Brandenberg i Breitenbach. Alpbachtal majestatycznie rozciąga się między Aplami Kitzbuhel oraz Doliną Zillertal na wschód od Innsbrucka. Narciarstwo alpejskie można uprawiać na ponad 1000 km tras, których obsługuje kilkaset wyciągów. W samym Alpbach można jeździć na trasach o różnym stopniu trudności, w Seeland jest kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych, a narciarze mający ochotę na szusowanie po lodowcu Tux i dolinie Zillertal bez problemu mogą wykupić Zillertatel Super Skipas. Tereny dla bardziej zaawansowanych narciarzy znajdują się w Hochzillertal/Kaltenbach, gdzie dostać się można bezpłatnym skibusem z kurortu Kramsach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji blisko 200 kilometrów tras; nie będą się nudzić również turyści niejeżdżący na nartach, gdyż dla nich przygotowanych jest wiele tras spacerowych, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Najważniejsze trasy narciarskie o wszystkich stopniach trudności można znaleźć pośród szczytów Gmahkopf, Hornboden i przełęczy Kerschbaumer Sattel. W tej uroczej dolinie większość hoteli zbudowano w tradycyjny, pasujący do krajobrazu sposób, dzięki któremu turyści poczują się jak pionierzy przybywający przecierać dziewicze szlaki narciarskie. Fani białego szaleństwa odpoczywający po jeździe na nartach i snowboardzie będą mogli uczestniczyć w tyrolskich wieczorach urozmaiconych występami zespołów folklorystycznych, a do dyspozycji są liczne restauracje, „almy” z tyrolskimi specjałami oraz rozśpiewane skibary. Dużą popularnością wypoczywających w tym miejscu cieszą się tory saneczkowe, lodowiska kryte i na wolnym powietrzu, kręgle i paragliding.W wolnych chwilach można także pojeździć na koniach, udać się do sauny lub na hydromasaż.

Ski Welt Wilder Kaiser-Brixental – największy kompleks połączonych ośrodków, gdzie idealnie przygotowane trasy o wszystkich stopniach trudności, szerokie i nowoczesne nartostrady oraz perfekcyjnie zagospodarowana infrastruktura zapewniająca jazdę na nartach bez stania w kolejkach. Dla turystów przygotowano bezdotykowe systemy karnetów narciarskich. Urlop w tej malowniczej krainie umilają dodatkowe atrakcje w postaci tradycyjnych szałasów i schronisk góralskich, w których można doskonale zjeść. Kompleks Ski Welt leży u podnóża masywu górskiego Wilder Kaiser i łączy w sobie najważniejsze kurorty narciarskie: Brixen im Thale, Ellmau, Hopfgarten, Soll, Westendorf, Going, Itter, Kelchsau i Scheffau. Ze wszystkich miejscowości można dostać się na trasy narciarskie malowniczo wkomponowane w zbocza położonej centralnie góry Hohe Salve. Długie i szerokie nartostrady z różnymi stopniami trudności oraz sieć nowoczesnych wyciągów przyciągają narciarzy nie tylko z Austrii. Po wszystkich trasach można przemieszczać się bez zdejmowania nart, gdyż na wszystkich terenach obowiązuje jeden ski pass. Narciarze biegowi mają przygotowane trasy położone w niezwykle malowniczych okolicach, snowboardziści natomiast mogą wyszaleć się do woli na terenie Westendorf w Funpark'u z halfpipe koło zbocza Salvenmoos. Na stokach nie brakuje barów apres-ski, zadbanych „alm” z wybornym jedzeniem i zacnymi trunkami oraz schronisk, w których można posilić się po męczących zjazdach. Również po zmierzchu można wypuścić się na zwiedzanie przepięknych kurortów, pubów i dyskotek. Hotele w całym kompleksie trzymają najwyższy poziom, a infrastruktura sportowa oferuje grę w squasha, jazdę na skuterach śnieżnych, paralotnie, jazdę konną, kryte baseny, nocne zjazdy z pochodniami oraz tory saneczkowe, lodowiska z możliwością jazdy na łyżwach i grania w hokeja, kręgle i curling. Jeżeli ktoś ma ochotę, w wolnym czasie może zwiedzić zabytkowe kościoły porozrzucane po całej dolinie z najpiękniejszą barokową katedrą w Brixen. W sezonie zimowym organizowane są liczne imprezy narciarskie i zawody na najwyższym poziomie. Najwięcej atrakcji jest zawsze w okolicach świąt bożonarodzeniowych.

Lodowiec i Dolina Tux –  90 km na wschód od Innsbrucku położona jest malownicza dolina z przepięknym lodowcem zapewniającym wspaniałe warunki narciarsko-snowboardowe przez cały rok. Miejsce jest idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi oraz narciarzy myślących na poważnie o aktywnym spędzeniu urlopu. Miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać ze skipass'u obowiązującego na terenach ciągnących się aż od doliny Zillertal. Porozrzucane po dolinie tradycyjne wioski podkreślają folklor tyrolskich gór umilając jednocześnie wymarzony wypoczynek oraz zapewniając luksusową bazę hotelową i gastronomiczną. W dolinie kursują bezpłatne skibusy, a najważniejsze kurorty to Lenersbach, Hintertux, Voderlanarsnbach, Madseit oraz Juns. W Tux przygotowano setki kilometrów tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, natomiast obecność lodowca z wieloma wyciągami i sztucznym naśnieżaniem gwarantują, że śniegu nigdy nie zabraknie. W okolicach wszystkich kurortów można znaleźć szkółki narciarskie, dla narciarzy biegowych przeznaczono trasy położone w malowniczej dolinie, natomiast profesjonalnie szusujący narciarze mogą wybrać się na trudne trasy na lodowcu w okolicy szczytu Qlperer, Gefrorene Wand i Schlegeis. Doświadczeni sportowcy mogą jeździć także poza wyznaczonymi trasami, a snowboardowy raj gwarantuje snowpark, funpark z halfpipe i rewelacyjny funparkjumps. Okolica jest przyjazna dla turystów i rodzin szukających spokoju, gdyż w kurortach nie ma głośnych dyskotek, a narciarze po obfitujących we wrażania dniach spotykają się przy grzańcu w tzw. Skihuttach i zadbanych „almach”. Nie lada okoliczną atrakcją jest udostępniona do zwiedzania najwyżej położona europejska jaskinia Spannagelhohle.

Rejon Kitzbuhel – wyjątkowe tereny z przepięknym kurortem cieszącym się ogromną sławą i popularnością dzięki licznym atrakcjom związanym nie tylko z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych, ale także z ciekawą ofertą rozrywkową. Atutem miasteczka są także niezwykłe XVI i XVII w. budowle odnowione specjalnie dla turystów. W centrach głównych miejscowości można spędzać wspaniałe wieczory bawiąc się na dyskotekach lub w ciszy i spokoju podziwiać wspaniałe widoki na ich obrzeżach. Główne miejscowości turystyczne to Kitzbuhel, Kirchberg, Aurach, Aschau bei Kirchberg, Reith bei Kitzbuchel i Jochberg. Na zimowe wakacje można przyjechać do rejonu Kitzbuhel-Kirchberg, w którym przygotowano wiele kilometrów białych traktów o różnych stopniach trudności z wieloma nowoczesnymi wyciągami. Turyści chcący spędzić większość swojego urlopu na nartach czy deskach mają możliwość wykupienia Kitzbuheler Alpenskipass – kilkudniowego karnetu do jazdy na terenie obejmującym niemalże wszystkie wyciągi. Kurort określany w tej części Austrii „numerem jeden” proponuje swoim zagorzałym fanom szeroki wachlarz długich i oznakowanych tras. Dla przyjemności i świetnej zabawy można zjechać na nartach do centrum Kirchberg w trakcie organizowanych nocnych zjazdów po oświetlonych stokach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji długie trasy położone w malowniczej okolicy, a snowboardowe eldorado to Kitzbuheler Horn – teren przy Eggllift dla początkujących i freeride na zboczach Raintal. Jak przystało na luksusowy kurort Kitzbuchel oferuje swoim gościom liczne lokale apres-ski oraz bary i dyskoteki, w których można szaleć już bez nart do białego rana. Centrum turystyczne zapewnia wypoczynek i bazę noclegową na najwyższym poziomie. Turyści mają do dyspozycji tory saneczkowe, baseny, lodowiska, centrum fitnessu, kręgielnie, saunę i solarium. Bez problemu można także uprawiać sporty powietrzne, jeździć konno lub na rowerze, gdyż kurort świetnie prosperuje również latem.

Grossglockner – położone we wschodniej części Tyrolu stoki cieszą się wielką popularnością wśród turystów odwiedzających Austrię. Narciarzy zachęca do szusowania najwyższy austriacki szczyt otoczony 60 trzytysięcznikami, nieskazitelna przyroda, wspaniałe widoki i idealnie przygotowane trasy narciarskie, na których można spędzić wiele godzin podziwiając piękno Parku Narodowego Wysokie Taury. Turyści mogą korzystać z wspaniałego zaplecza oferowanego przez kurorty Matrei in Osttirol, Kals am Grosglockner, Virgen i Pragraten. Podziwiając najwyższą górę w Austrii można przemieszczać się darmowymi skibusami po okolicznych miejscowościach i korzystać z karnetu Top SKI Osttirol obowiązującego na kilku terenach w Tyrolu Wschodnim oraz kilkudziesięciu w Karyntii. Na okolicznych trasach narciarze mają do dyspozycji długie i szerokie trasy o różnym stopniu trudności. Wiele niezwykle malowniczych tras biegowych można wykorzystać w Parku Narodowym Wysokie Tury, gdzie znajduje się najpopularniejsza w Austrii trasa do stylu łyżwowego oraz romantyczne i jednocześnie nie tak męczące trakty na rakiety śnieżne. Zawody psich zaprzęgów w Pragraten są niezwykle widowiskową atrakcją, po której obejrzeniu można udać się na wieczór taneczny urozmaicony występem regionalnego zespołu. W wolnym czasie turyści interesujący się historią mogą zwiedzić malowniczo położone okoliczne kościoły z perłą architektury w Virgen.

Dolina i Lodowiec Pitztal – teren narciarski na lodowcu położonym najwyżej w Austrii gwarantuje, że na idealnie przygotowanych trasach nigdy nie zabraknie śniegu, natomiast bardzo nowoczesna infrastruktura zapewnia udany wypoczynek spędzony w niezwykłej krainie. Wymarzone warunki znajdą tu narciarze zjazdowi, klasyczni, snowboardziści oraz miłośnicy wędrówek po zaśnieżonych górskich zboczach. Na lodowcu znajduje się ośrodek narciarki, do którego turyści  mogą dotrzeć w zaledwie kilka minut dzięki nowoczesnej kolejce naziemnej Pitzexpress. Wspaniałe widoki są niezwykle atrakcyjne, a ich niepowtarzalność podkreśla kilka terenów narciarskich położonych na lodowcu Pitztaler Gletscher oraz na szczytach Hochzeiger i Rifflsee Hutte. Snowboardziści mogą wyszaleć się na lodowcu w parku z halfpipe, quaterpipe oraz high jump, a później spokojnie zjechać do głównych kurortów Wenns, Arzl, Jerzens i St. Leonhardt. Trasy w samej dolinie o różnych stopniach trudności  i rozmaitych długościach obsługuje wiele wyciągów, natomiast na lodowcu można jeździć na różnorodnych trasach z wyciągami orczykowymi, krzesełkowymi, linowymi gondolami oraz szybką kolejką Pitzexpress. Narciarze mają do dyspozycji bezpłatne skibusy oraz busy saneczkowe, a dla początkujących przygotowane są specjalne trasy z wydzielonym wyciągiem w Rifflsee. W większości kurortów działają szkółki z instruktorami. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wspaniałą trasę wokół jeziora Rifflsee, a snowboardziści mogą freestyle'ować w świetnie przygotowanym funparku. Miłośnicy wspinaczki dla podwyższenia adrenaliny mogą wybrać się na podbój zamarzniętych wodospadów Innerpitzal, natomiast swoje zainteresowania rozwiną także pasjonaci kręgli na lodzie, bilarda, strzelania z łuku czy hokeja. W wolnych chwilach warto zwiedzić okolicę. Godne uwagi są na przykład Stary Młyn w Jerzens, dom wójta Platzhaus oraz „Kaplica Białego Światła” na lodowcu.

Zillertal Arena – idealny teren dla narciarzy, którzy w trakcie szusowania lubią się na chwilę zatrzymać i podziwiać piękne widoki –  stoki położone są poza górną granicą lasów oraz w otoczeniu górskich łąk. Zillertal Arena uchodzi za najbardziej zróżnicowany widokowo ośrodek w Austrii, po którym można poruszać się dzięki 1 karnetowi na całą dolinę oraz na lodowiec w dolinie Tux. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z bezpłatnych skibusów na całym terenie oraz lokalnej kolei, a także ze wspaniałej infrastruktury turystycznej zlokalizowanej w Fugen, Hochfugen, Kaltenbach, Finkenberg, Mayrhofen, Aschau, Uderns, Schwendau oraz Hippach. Na całym terenie przygotowano ponad kilkaset kilometrów różnorodnych technicznie tras obsługiwanych przez najnowsze wyciągi o różnej konfiguracji, dzięki którym stanie w długich kolejkach to już przeszłość. Turyści chcący spróbować swoich sił w jeździe na nartach czy desce mogą z powodzeniem wybrać się na trasę prowadzącą z Penkenjoch do Gschosberg lub tereny ćwiczebne w Ahorn. Można korzystać z wielu szkół narciarskich, przewidziano także kursy dla seniorów. Średnio-zaawansowani narciarze śmiało mogą szusować po stokach przy Knorren, Larchenwald aż do doliny Horbergtal, natomiast prawdziwego szaleństwa na najwyższym poziomie można skosztować na północnych stokach w okolicach Mayrhofen – najtrudniejsze trasy z muldami to Devils'run, Harakiri oraz trudna trasa z ośrodka Gerent do Schwendau. Narciarze biegowi będą zadowoleni z rewelacyjnych tras Fungen i Hochfungen, z kolei oddzielny stok z możliwością jazdy akrobatycznej mają przygotowany snowboardziści w Hochzillertal. W każdym kurorcie po wyczerpującym szusowaniu można dobrze zjeść w licznych barach, restauracjach i przyjemnych „almach”, a wypoczynek zapewnią luksusowe hotele z infrastrukturą relaksacyjną. Niemałą atrakcją są autentyczne zagrody wiejskie w Mayrhofen. Na całym terenie można latać na paralotni, grać w hokeja i kręgle na lodzie, popularny jest także skiguiding. Zimowe wędrówki wysokogórskie organizują miejscowe biura turystyczne, a wolny czas mogą dodatkowo wypełnić kuligi, curling oraz kryte korty do tenisa i squasha.

Kuchnia

Tradycyjna austriacka kuchnia jest wyjątkowo zróżnicowana i czerpie jednocześnie z wielu kulinarnych tradycji, gdyż wspaniałe przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z różnych zakątków przywędrowały takie specjały jak: czeskie knedle ze śliwkami, węgierski gulasz z papryką, bałkańska ostra papryka duszona czy włoskie dania na bazie makaronu. Wiele kontrowersji związanych z pochodzeniem kręci się wokół znanego na całym świecie sznycla wiedeńskiego – Wienerschnitzel – panierowanego w bułce mięsa cielęcego. Pomysł prawdopodobnie pochodzi z czasów jednego z powstań włoskich, trafił do kucharzy z cesarskiego dworu w wielkiej tajemnicy i od tamtej pory panierka w bułce tartej na cielęcinie, wieprzowinie, kurczaku czy rybie uchodzi za dodatek typowo austriacki.

Austrią targały liczne wojny, w trakcie których nie było co jeść, a na stół cesarski trafiały smakołyki dające się „złapać”. Z tego okresu pochodzi smakowicie przyrządzany tyrolski orzeł z knedlikami, pieczona wiewiórka z sałatką czy jeż w kwaśnym sosie z kluseczkami.

Specjalności austriackiej kuchni, oferowane od Jeziora Bodeńskiego po Jezioro Nezyderskie, zachwycą z pewnością niejednego kosmopolitycznego turystę przybywającego w te strony. Fruhstuck – czyli śniadanie składa się przeważnie z kubka herbaty lub kawy i bułek, do tego masło, dżem i rodzaj jakiegoś pasztetu. Od standardu hotelu zależy ilość i wybór podawanych wędlin, serów, gotowanych jaj, musli i owoców. Lancz zwany Mittagessen uchodzi wśród Austriaków za główny posiłek i właśnie o tej porze serwowane są stałe zestawy, natomiast tzw. Tagesmenu przeznaczone jest na cały dzień. Popołudniowa pora, kiedy jest większy wybór dań to Abendessen, z kolei wieczory określane są mianem kolacji – Nachtmahl. O każdej porze można w razie głodu spałaszować kawał obfitego deseru w postaci austriackiego tortu czy ciasta zwanego Kuchen z solidną porcją bitej śmietany.

Dużą popularności wśród zabieganych Austriaków cieszą się stragany z kiełbaskami – Wurstelstande – serwujące popularne frankfurterki, smażone Bratwurst i Currywurst, mocno przyprawione kiełbasy Debreziner, a także kebaby i pizzę.

Austriackimi specjałami bez których nie można się obejść zwiedzając ten piękny kraj są gulasz grzybowy i duszona kapusta oraz pulardy i wieprzowina w każdej postaci. W rejonach naddunajskich najlepiej rozglądnąć się za świeżymi rybami. Najsmaczniejszy jest usmażony na maśle, przyprawiony sokiem z cytryny pstrąg a la meuniere.

Potrawy, na które warto zwrócić uwagę to:

Eierspeise – gęsta jajecznica podawana na małej patelence,

Eierschwammerl – sałatka z marynowanymi kurkami oraz jajkami na twardo,

Bauernschmaus – wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina i nacinane parówki z kiszoną kapustą z kminkiem i kluskami,

Rindsgulasch – ostry gulasz wołowy przejęty z kuchni węgierskiej,

Gefullte Kalbsbrust – mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn,

Erdapfelgulasch – sałatka ziemniaczana z parówkami podawana na ciepło,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków,

Tafelspitz – płaty soczystej, gotowanej w jarzynach wołowiny, podawanej z sosami: chrzanowo-jabłkowym, tatarskim, pomidorowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami,

Gefullte Paprika – papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym.

Podróżując po Austrii można natknąć się na liczne kawiarnie – Kaffeehauser. W terenach górskich są to Almhutten – małe, zadbane restauracje, zwane potocznie „almami”, a na obszarach uprawy winorośli Heurigen. W kawiarniach można poczytać prasę, porozmawiać z przyjaciółmi lub też zjeść smaczne śniadanie czy lekki posiłek. Od tych sympatycznych miejsc różnią się za to Konditorei – typowe cukiernie i ciastkarnie, w których pod ladami kryją się smakowite wyroby.

Kultura picia kawy nigdzie nie jest tak adorowana jak w Austrii. Kawiarnie są swoistymi świątyniami kawowymi, w których bardzo miło i przyjemnie można spędzić czas. Wizyty w Kaffehausach uświetniają aromatyczne kawy podawane na różne sposoby.

Stuben to tradycyjne gospody miejskie, których podstawą jest lokalna kuchnia z elegancko podawanym piwem i winem, gdzie przy stołach rozstawianych w cieniu drzew gromadzą się piwosze. Typowe lokale mające zakorzenienie w kulturze niemieckiej zwane są Biergarten i Bierhalle, natomiast do najpopularniejszych marek piwa należą salzburski Stiegl, Mullnerbrau i wysokokaloryczny Weizbier.

Większość dań podawana jest z określonymi napojami. W Arlbergu na przykład można po posiłku dostać mieszankę wódek, wina i odrobiny herbaty. Jeżeli ta porcja nie zwali kogoś z nóg, może z powodzeniem sięgnąć po przypominające włoską grappę mocne, klarowne sznapsy. Do obiadów podaje się także sok ze świeżo wyciśniętych winogron, chociaż nie wszyscy mogą na niego zasłużyć. Praca przy obrabianiu tego owocu w winnicach jest wyjątkowo ciężka, aczkolwiek rezultat w postaci młodego wina – Heurige oraz cierpkiego i częściowo sfermentowanego Sturm jest nad wyraz zachęcający do wysiłku. Nic się w przyrodzie nie marnuje, a w specjalnych winiarniach Heurigen można nawet skosztować winogronowego moszczu nazwanego Mostem. Wina najlepiej smakują w chłodnych piwnicach przesiąkniętych zapachem drewnianych beczek i fermentujących winogron, z romantycznym światłem świec, majaczącym pod kamiennymi sklepieniami.

Sympatycy mocniejszych trunków muszą koniecznie spróbować wódkę ziołową Enzian – znaną w całych Aplach, produkowaną z korzeni goryczki z dodatkiem ziół. W Austrii można spotkać także Rum Inlander – trunek o ciemno złocistym kolorze długo leżakujący w beczkach, który po dodatkowym zaprawieniu ciemnym syropem cukrowym uzyskuje kolor ciemnobrązowy.

Regionalna kuchnia Tyrolu jest urozmaicona i obfita. Do knedli przykładowo dodaje się miejscowy bekon i wędzoną szynkę. Często do tej potrawy dołączana jest także porcja goryczkowej wódki, owocowy sznaps lub domowa jarzębinówka, po której radują się nawet najwięksi malkontenci. Warto skorzystać z takiego zestawu po długiej, górskiej wędrówce. Ugruntowaną markę mają także tyrolskie sznapsy, z których do najlepszych entuzjaści mocnych trunków zaliczają Obstlerem – owocowy destylat z jabłkowych lub gruszkowych wytłoczyn oraz Marillenschnaps – wyprodukowany z najlepszych moreli. Dla uzupełnienia straconych kalorii można delektować się obsmażaną w cebuli, duszoną później jagnięciną podawaną z ziemniakami, pietruszką, liśćmi laurowymi i szklanką czerwonego wina. Znane są także tyrolskie knedle ze szpinakiem, boczkiem i tzw. szarym serem, który może być osobno podawany z dodatkiem octu, oleju i posypany jest plasterkami cebuli. Przebywając w tej niezwykłej krainie koniecznie trzeba spróbować Tiroler Grostl – mięsa z ziemniakami i cebulą usmażoną na patelni czy Schlutzkrapfen – pierożków nadziewanych na przykład szpinakiem. Turystom wracającym z wypraw narciarskich smakują takie specjały jak Tiroler Kirchtagskrapfen – naleśnik nadziewany masą z suszonych gruszek, śliwek oraz makiem czy Tiroler Rindersaftblatten – duszona wołowina pokrojona w plastry z dodatkiem parmezanu.

Każdy miłośnik kulinariów wie, że Tyrol mógłby co tydzień urządzać knedlowe festiwale, gdyż odmian tego przysmaku jest tak wiele i są bardzo różnorodne. Można je spożywać jako wkładkę do zup, dodatek do drugich dań lub deser z nadzieniem morelowym czy śliwkowym.

Charakterystyczną przystawką Tyrolu jest pochodząca z Włoch polenta – Plenten – ludowa potrawa z mąki kukurydzianej lub kasztanów. Doskonałe warunki środowiskowe sprawiają, że wśród najcenniejszych tyrolskich przysmaków miłośnicy serów znajdą takie specjały jak Almkase, Bauernkase, Bergkase oraz wyróżniający się aromatem, smakiem i ziarnistą budową Graukase.

Sery i wędliny podawane są na deskach wraz z grzybami, warzywami i przyprawami, wśród których najznamienitszy w swoim rodzaju jest chrzan – Kren. Chleb podawany do posiłków ma także swój niepowtarzalny, regionalny smak. Nazywa się Schuttelbrot, jest twardy i wysuszony, wzbogacony ziołami, kminkiem i czarnuszką.

Obyczaje

Austriacy to specyficzny naród z ciekawym pochodzeniem narodowościowym. W bogatym historycznie kraju mieszkało wiele różnych grup etnicznych, których obecność na tych ziemiach wpłynęła na obyczaje i kulturę. Należeli do nich Germanie, Madziarzy i Żydzi, pojawiali się także przedstawiciele ludów romańskich, Słowianie i Romowie wzbogacający wielonarodowościową mozaikę.

Ważną kwestią ze względu na bogate dzieje jest poczucie odrębności w poszczególnych landach. Ludzie zamieszkujący różne regiony posługują się odmiennymi dialektami, szczególnie takie zjawisko występuje w regionach gór, które niejednokrotnie utrudniały kontakty między sąsiadami. Najsilniej swoją odrębność manifestują mieszkańcy Tyrolu, ale nie przeszkadza to w ich niezwykłej gościnności i pogodzie ducha.

Austria jest krajem niezwykle tolerancyjnym, w którym dominuje katolicyzm, niemniej do wspaniałych kościołów zaglądają najczęściej turyści podziwiający koncerty, z kolei na prowincji wiara jest w dużej mierze rytualna, a niedzielne spotkania mają głównie charakter towarzyski.

Fundamentem austriackiej kultury jest bez wątpienia obyczajowość dworska i ludowa. Z tej pierwszej wywodzi się nienaganny styl bycia, charakterystyczny dla Austriaków szyk i żelazne zasady postępowania, natomiast z tej drugiej proste zachowanie.

Bardzo często mieszkańcy miast zaczynają swój dzień od porannej kawy i gazety przesiadując ze znajomymi w kawiarniach. Zaglądając do jednej z nich można poczuć, że przypadkowo usiadło się na czyimś miejscu, bo każdy ma tam swój stolik, a kelnerzy bardzo często znają przychodzące na kawę osoby i często z nimi się przyjaźnią. Dzięki temu prasa i kawa tworzy niepowtarzalny klimat austriackich kawiarni, który najbardziej widoczny jest w stolicy kraju.

Na prowincji natomiast wykwintne kawiarnie zastępują przytulne gospody, w których można poplotkować przy piwie. Mieszkańcy gromadzą się najczęściej przy jednym stole zwanym Stammtisch, a zwyczaje te kultywują turyści przebywający w okolicy na wczasach. Przy takich biesiadnych stołach często można usłyszeć Hausmusik – śpiewanie przy tradycyjnych instrumentach, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest Knopfharmonika – odmiana akordeonu, skrzypce oraz kontrabas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo często można spotkać Austriaków grających w Eisstockschiessen – coś pośredniego między curlingiem i kręglami na lodzie.

Z Austriakami przy wznoszeniu toastu lepiej nie stukać się szkłem, wystarczy po prostu popatrzyć szczerze w oczy, co jest wyrazem przyjaznych intencji. Po większych posiłkach poczęstunek sznapsem jest ze strony gospodarza formą podziękowania za wizytę. Przed posiłkami dobrze jest wnieść toast i życzyć sobie „smacznego” - Guten Appetit.

Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności, która objawia się także w noszeniu tradycyjnych strojów. Kobiety ubierają się w tzw. Tracht lub okolicznościowe suknie Dirndl, natomiast mężczyźni w Lederhosen zwane potocznie „trzeszczącymi spodniami”.

Turyści przebywający na wczasach w Austrii bardzo często mogą uczestniczyć w niezwykłych, karnawałowych balach, które zostały zapoczątkowane już w XVIII w. i do dziś cieszą się dużą popularnością.

W Austrii ciekawe są niektóre święta, których obrzędy można podziwiać na ulicach turystycznych miejscowości. Za typowe zwyczaje adwentowe uchodzą jasełka rozpoczynające się pod koniec grudnia w okresie nocnych marszów czarownic i przebierańców zwanych Scheller, Wamplerer czy Scheman. Na Wielkanoc szuka się koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Kalvarienbergmarkt – duże jarmarki wielkanocne, na których można znaleźć wiele interesujących pamiątek. W okresie Adwentu do domów zagląda diabeł z rózgą zwany krampusem, a więc po ulicach biegają przebierańcy z ogromnymi rogami i rózgami.

Świąteczne prezenty, smakołyki można kupić na zapożyczonych od Niemców jarmarkach, towarzyszy im sympatyczna atmosfera zabawy, zapach grzanego wina i przyrządzanych na ruszcie kiełbasek.

Aktywny wypoczynek

Nie bez powodu Austria znana jest jako europejska królowa sportów zimowych. Doskonale przygotowane trasy narciarskie dostępne są przy wszystkich liczących się kurortach, obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie tylko czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów. Większość tras zjazdowych dysponuje wszystkimi stopniami trudności, w każdym kurorcie można nauczyć się jeździć na nartach, dla snowboardzistów przygotowano wiele szkółek oraz doskonałe rozwiązania do uprawiania tej dyscypliny w specjalnie wybudowanych snowparkach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wiele kilometrów niezwykle malowniczych tras, nie brakuje też innych form aktywnego wypoczynku związanych z zimą takich jak: śnieżny rafting, saneczkarstwo, hokej i kręgle na lodzie, curling, łyżwiarstwo, można też czynnie spędzać czas na krytych basenach, w saunach czy łaźniach parowych. Wspaniałe położenie kurortów sprawia, że na nartach i snowboardzie można również jeździć w lecie, Tyrol w swojej ofercie proponuje lodowce Pitztaler, Otztaler i Stubaier. Austria przyciągają swoją ofertą aktywnego spędzania czasu również latem.

Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka oraz spływy kajakowe po rwących rzekach, rafting i kanioning. Dużą popularnością turystów poszukujących aktywnego spędzania czasu cieszy się położony wśród najpiękniejszych krajobrazów Innsbruck. Goście hoteli mieszkający w tym mieście często wyruszają na górskie wędrówki, gdyż cała okolica słynie ze wspaniałych szlaków na jednodniowe wyprawy z przewodnikami Szkoły Alpejskiej lub romantyczne marsze z latarniami.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Tyrolu?
Austria jest krajem, do którego można jechać o każdej porze roku w zależności od tego czy wybieramy się na narty, czy chcemy wypoczywać w okresie letnim. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, warto jednak pamiętać że kurorty narciarskie są czynne przez cały rok, a na lodowcach można jeździć na nartach i snowboardzie także w lecie. Najspokojniejsze miesiące na nartostradach są od kwietnia do czerwca i w listopadzie. W planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku kurorty przeżywają największe oblężenie. W okresie letnim najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 23-25°C. Turyści miłujący górskie wędrówki na ciepłą i słoneczną pogodę mogą liczyć od połowy maja do początku września.

Planując wakacje na terenie Tyrolu warto pamiętać o ciekawych imprezach jak: Alpabtrieb – zabawa z okazji przenoszenia bydła na niżej położone pastwiska (początek października), Koncerty w Pałacu Ambras (lipiec-sierpień), Bieg Zjazdowy Hahnenkamm (styczeń), Festiwal muzyku dawnej w Innsbrucku (sierpień), Międzynarodowy Festiwal Tańca w Innsbrucku (początek lipca).

Jaka waluta obowiązuje w Austrii i jakie są orientacyjne ceny?
W Austrii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Tyrolu?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików, które przyciągają turystów swoimi pamiątkami. W Innsbrucku i okolicach warto poszukać tyrolskich strojów ludowych (np.: górski kapelusik Wanderhut) oraz tradycyjnie wyrabianych lasek. Popularnością cieszy się ta droższa i tańsza biżuteria Swarovskiego oraz ceramika, warto rozglądnąć się za ręcznie malowanymi figurkami i fajansowymi talerzami. Smakowitą pamiątką są austriackie wyroby cukiernicze, np.: czekoladowe kulki Mozartkugeln, niezwykle wymyślne dzwonki, którymi Austriacy dekorują bydło, a także wyroby hafciarskie. Turyści chętnie kupują podobające się dzieciom szklane kule z wirującymi w środku płatkami śniegu. Cenną pamiątką może być także oryginalnie zalakowane, sprzedawane w firmowych butelkach wino czy dobre piwo pochodzące z lokalnych browarów. Warto zaopatrzyć się także w napój z ziół alpejskich „almdudler”, Jagertee – czyli tzw. herbatę myśliwską będącą aromatycznym trunkiem na bazie rumu oraz wyciągu z czarnej herbaty, ziół i przypraw korzennych, idealnie nadająca się do picia w zimowe wieczory. Cenną pamiątką może okazać się także Williamsbirne – aromatyczna wódka o delikatnym i przyjemnym aromacie produkowana z gruszek.

Jaki czas obowiązuje w Austrii?
W Austrii obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Jak poruszać się po Tyrolu?
Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Warto pamiętać, że są one bardzo punktualne i nie jest wskazane się na nie spóźniać.

Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe.

Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Austrii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Austrii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Wiedniu: www.wien.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wien.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Innsbrucku

Austria, Innsbruck, Valiergasse 60, A-6020
Tel.: (00-43-512) 277-684-60 Tel. dyżurny: (00-43) 664-300-3419 Faks: (00-43-512) 277-684-20
s.resl@pr-verwaltung.at

Wiedeń

Ziemia Salzburska

Austria: Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska

Wybierz region Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska